Piątek, 01. Listopad 2024

89 reprezentantów Polski na Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio

Konferencja prasowa Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego w COS Torwar | Fot. Adrian Stykowski/PKPar

XVI Letnie Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio rozpoczną się za niecałe 40 dni. Z tej okazji w hali COS Torwar zorganizowana została konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano skład reprezentacji paraolimpijskiej. Polskę będzie reprezentowało 89 zawodników, którzy będą walczyć o medale w 12 dyscyplinach.

Witam serdecznie moje koleżanki i kolegów paraolimpijczyków, którzy będą nas reprezentować na Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio. Bardzo się cieszę z tak licznej obecności mediów. Standardem staje się, że sport paraolimpijski przestaje być czymś nieznanym i niezrozumiałym. Dzięki coraz szerszej obecności możemy inspirować coraz większą rzeszę osób z niepełnosprawnościami do aktywnego życia - z takimi słowami do przybyłych na konferencję prasową zwrócił się Łukasz Szeliga, Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Nie krył radości z faktu, że po roku oczekiwania, długich miesiącach niepewności, w obecności przyjaznych ruchowi paraolimpijskiemu partnerów, sponsorów, ambasadorów i mediów możemy poznać nazwiska biało-czerwonych paraolimpijczyków.

Konferencja prasowa Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego "40 dni do Tokio" w COS Torwar | Fot. Bartłomiej Zborowski//Polski Komitet Paraolimpijski

12 dyscyplin – to pierwsza ważna liczba i informacja. Polscy zawodnicy zapewnili sobie udział na igrzyskach w paralekkoatletyce (34 sportowców), paratenisie stołowym (12), parapływaniu (9), parakolarstwie (7), paraszermierce (7), podnoszeniu ciężarów (6), parakajakarstwie (4), parastrzelectwie sportowym (3), parałucznictwie (2), parawioślarstwie (2), tenisie na wózkach (2) i w debiutującym w programie igrzysk parabadmintonie (1 zawodnik). Łącznie będzie nas reprezentowało 89 zawodników – 33 kobiety i 56 mężczyzn. Podczas ceremonii otwarcia polską flagę dzierżyć będzie dwoje chorążych: paralekkoatleta Maciej Lepiato (Start Gorzów Wielkopolski) i parapływaczka Joanna Mendak (Start Białystok). W ceremonii zamknięcia, która ze względu na pandemiczne obostrzenia będzie się odbywała w okrojonym składzie (zawodnicy bezpośrednio po zakończeniu swoich konkurencji wracają do kraju), polskiej reprezentacji przewodzić będzie parabadmintonista Bartłomiej Mróz (BENINCA UKS Feniks Kędzierzyn – Koźle). Pełny skład reprezentacji podczas konferencji podał szef misji paraolimpijskiej, Romuald Schmidt.

W sztabie powołanym przez Polski Komitet Paraolimpijski wydawało się nam, że bazując na 50-letnim doświadczeniu w wyjazdach polskich paraolimpijczyków sprawy pójdą lekko. Jednak pojawiła się pandemia, która mocno skomplikowała procedury operacyjne i logistyczne. Mogę jednak państwa zapewnić, że podołaliśmy temu zadaniu – powiedział szef misji, oceniając stan przygotowań do igrzysk.

Konferencja prasowa Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego "40 dni do Tokio" w COS Torwar | Fot. Bartłomiej Zborowski//Polski Komitet Paraolimpijski

Tym razem na najważniejszą sportową imprezę czterolecia zawodnicy czekali 5 lat. Dodatkowy czas starali się spożytkować w najlepszy, możliwy sposób i liczą na powtórkę bądź pobicie wyniku, który polska reprezentacja osiągnęła na igrzyskach paraolimpijskich w Rio – 39 medali i wysokie, 10. miejsce w klasyfikacji medalowej.

To będą igrzyska w dobie pandemii – wszyscy zdajemy sobie sprawę z restrykcji i różnych ograniczeń. Ja życzę wszystkim paraolimpijczykom i olimpijczykom dużo zdrowia i samych negatywnych testów covidowych – to chyba największa obawa, że ktoś z nas nie będzie mógł z tego powodu wystartować. Jeśli chodzi zaś o nadzieje, to szermierka otwiera program igrzysk i liczę na to, że zawody w szabli, które będą pierwszego dnia, będą mocnym otwarciem dla Polski – powiedział paraszermierz, Adrian Castro.

Podczas konferencji poinformowano także, że na nowej stronie Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego znajdują się biogramy wszystkich zawodników reprezentacji (https://paralympic.org.pl/igrzyska_paraolimpijskie/sportowcy/), oraz że zmagania paraolimpijczyków podczas igrzysk po raz pierwszy w historii będzie można kompleksowo oglądać w Telewizji Polskiej. O niespotykanym do tej pory zaangażowaniu publicznego nadawcy, skali transmisji i przygotowań opowiedział Marek Szkolnikowski, dyrektor TVP Sport.

Z radością informuję, że będzie ponad 100 godzin transmisji na żywo – będziemy chcieli pokazać wszystkie sukcesy i medale polskich paraolimpijczyków. Poza tym codzienne, półgodzinne podsumowanie w TVP Sport między 18:00 a 20:00, oraz kronika igrzysk paraolimpijskich przed Teleexpressem – poinformował dyrektor TVP Sport. Proszę pamiętać, że paraigrzyska nie są tak transmitowane jak igrzyska olimpijskie i nie ze wszystkich aren jest przekazywany sygnał. Ale dlatego wysyłamy też trzy ekipy reporterskie, m.in. Sylwię Michałowską, która jest razem z nami.

Konferencja prasowa Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego "40 dni do Tokio" w COS Torwar | Fot. Bartłomiej Zborowski//Polski Komitet Paraolimpijski

Sylwia Michałowska, prowadząca program „Pełnosprawni” TVP Sport, współprowadziła konferencję prasową „40 dni do paraolimpijskiego Tokio” razem z Pauliną Malinowską-Kowalczyk, sekretarz generalną Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

O sukcesach zawodników na bieżąco będzie także informować Polskie Radio S.A. o czym zapewnił w swoim wystąpieniu Krzysztof Kuzak z redakcji sportowej Radiowej „Jedynki”.

Wybieram się do Tokio relacjonować paraigrzyska. Nasze ekipy z igrzysk olimpijskich już tam są, a ja jadę przygotowywać materiały bezpośrednio po nich – powiedział redaktor Kuzak.

Konferencja prasowa Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego "40 dni do Tokio" w COS Torwar | Fot. Bartłomiej Zborowski//Polski Komitet Paraolimpijski

Kolejnym punktem konferencji była premiera znaczka pocztowego przygotowanego przez Pocztę Polską. Pierwszy znaczek poświęcony ruchowi paraolimpijskiemu został wyemitowany po igrzyskach paraolimpijskich w Rio de Janeiro, drugi przed igrzyskami w Pjongczangu. Nowy, trzeci z rzędu znaczek wraz z Prezesem Łukaszem Szeligą uroczyście odsłonił Krzysztof Falkowski, wiceprezes Poczty Polskiej. Tym razem inspiracją dla projektu stała się niekwestionowana gwiazda tenisa stołowego Natalia Partyka, multimedalistka paraolimpijska, niepokonana indywidualnie w paratenisie stołowym od czasu igrzysk w Atenach.

– Jako zapaleni fani polskiej reprezentacji, z niecierpliwością czekamy na otwarcie XVI Letnich Igrzysk Paraolimpiady Tokio 2020. Poczta Polska z dumą włączy się w promocję tego szczególnego wydarzenia, honorując wielkie, sportowe talenty, ale także niezłomność zawodników i ich godny naśladowania upór w dążeniu do wyznaczonego celu. Trzymamy kciuki za naszą reprezentację! Liczymy na wielkie emocje w trakcie igrzysk – mówi Krzysztof Falkowski, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.

Konferencja „40 dni do paraolimpijskiego Tokio” stała się okazją do ogłoszenia nazwisk Ambasadorów reprezentacji paraolimpijskiej. Ich zadaniem będzie promocja sportu paraolimpijskiego, wspieranie idei paraolimpijskich, inspirowanie innych osób z niepełnosprawnościami poprzez pokazywanie, iż można walczyć z każdą barierą i ograniczeniem w myśl hasła Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego „Niemożliwe nie istnieje”. Ambasadorką Paraolimpijek jest od dzisiaj Martyna Wojciechowska, dziennikarka i podróżniczka, prowadząca programu „Kobieta na krańcu świata”, która będzie – zgodnie z misją założonej przez siebie Fundacji UNAWEZA – „dodawać skrzydeł” zawodniczkom z niepełnosprawnościami.

Poziom mojego podziwu dla osób, które oglądamy podczas tych sportowych zmagań jest niesamowity – podkreśliła dziennikarka. To jest doświadczenie, który każdy powinien mieć szansę zobaczyć. Dlatego cieszę się, że mówimy o tym sporcie głośno. Jestem dumna z powodu nominacji na Ambasadorkę Paraolimpijek. Nawet nie macie pojęcia dziewczyny, jak bardzo się z tego powodu cieszę – całe moje życie staram się poświęcać temu, żeby wspierać kobiety.

Konferencja prasowa Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego "40 dni do Tokio" w COS Torwar | Fot. Bartłomiej Zborowski//Polski Komitet Paraolimpijski

Martyna Wojciechowska razem z Fundacją UNAWEZA realizuje projekt przy współpracy z Polskim Komitetem Paraolimpijskim, którego celem jest wsparcie bezpośrednie dla grupy 10 kobiet z niepełnosprawnościami uprawiających sport. Wraz z biegaczką Corinne Klajda, która planuje wziąć udział w cyklu 4 pustynnych ultramaratonów 4deserts, uruchomiły zbiórkę, której celem jest utworzenie funduszu stypendialnego dla paraolimpijek.

Drugim Ambasadorem został Robert Korzeniowski – czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie sportowym i wzór postawy prawdziwego sportowca. Jego zadaniem będzie z jednej strony inspirowanie osób z niepełnosprawnościami do uprawiania sportu, z drugiej promowanie sportu paraolimpijskiego w naszym kraju. Wybór Korzeniowskiego na Ambasadora Paraolimpijczyków nie jest przypadkowy – jako uznany sportowiec i wielokrotny mistrz olimpijski zawsze chętnie angażował się w promocję sportu paraolimpijskiego.

To, co się dzieje dzisiaj, zapoczątkowało się te dwadzieścia, dwadzieścia pięć lat temu, kiedy razem z paraolimpijczykami trenowaliśmy na tych samych obiektach, przygotowując się na różne zawody – podkreślił Robert Korzeniowski.   I to jest absolutnie kapitalne. Jako medalista olimpijski czuję się zobowiązany, by być łącznikiem między olimpijczykami, a paraolimpijczykami. To jest dla mnie wyjątkowe. Mam nadzieję, że ten świat będzie się coraz bardziej łączył.

Konferencja prasowa Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego "40 dni do Tokio" w COS Torwar | Fot. Adrian Stykowski/Polski Komitet Paraolimpijski

Jak podkreślił w swoim wystąpieniu Prezes Łukasz Szeliga w ciągu ostatnich pięciu lat bezprecedensowo wzrosło wsparcie dla polskiego sportu paraolimpijskiego z ramienia Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Polskiego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Podczas konferencji o zaangażowaniu i roli resortu oraz strony rządowej w procesie budowania polskiego ruchu paraolimpijskiego mówił Wicepremier i Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotr Gliński.

Zapewniam, że i ja, i moi poprzednicy i z pewnością następcy w odpowiedzialnych za sport instytucjach jesteśmy po to, aby wspierać sport paraolimpijski. Na igrzyska to były nakłady rzędu prawie 100 milionów złotych, ale to wsparcie oprócz finansów polega też na tym, że staramy się zapewniać infrastrukturę dla polskiego sportu. I jednego, i drugiego – sport jest jeden – podkreślił wicepremier Piotr Gliński.

Konferencja prasowa Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego "40 dni do Tokio" w COS Torwar | Fot. Adrian Stykowski/Polski Komitet Paraolimpijski

Podczas konferencji podkreślono także zaangażowanie Partnerów i Sponsorów Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Sponsorem strategicznym Komitetu od 2015 roku niezmiennie pozostaje PKN Orlen S.A., który w szczególny sposób przyczynia się do budowania pozytywnego wizerunku sportowców z niepełnosprawnościami. W tym roku po raz pierwszy w historii PKN Orlen S.A. opublikował jeden, wspólny spot promujący igrzyska, w którym ramię w ramię, obok siebie wystąpili olimpijczycy i paraolimpijczycy. O stałości współpracy zapewnił Grzegorz Bałkowiec, zastępca dyrektora biura ds. marketingu sportowego, sponsoringu i eventów.

Jestem dumny, że możemy wspierać na równi paraolimpijczyków i olimpijczyków – podkreślił. PKN ORLEN jest największym sponsorem polskiego sportu – w ciągu ostatnich lat zwiększyliśmy to wsparcie o 100%, a dzięki naszemu wsparciu do Tokio na igrzyska poleci 330 sportowców.

Konferencja prasowa Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego "40 dni do Tokio" w COS Torwar | Fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski

Zawodnikom na igrzyskach – oprócz umiejętności, wytrenowania i siły psychicznej – potrzebne jest szczęście. Na igrzyskach w Tokio nie powinno go zabraknąć zważywszy, iż Totalizator Sportowy kontynuuje współpracę z Polskim Komitetem Paraolimpijskim jako Partner Główny. O zaangażowaniu w promocję sportu podczas konferencji z radością mówiła Magdalena Kopka-Wojciechowska, wiceprezes Totalizatora Sportowego.

Od początku swojego istnienia, czyli od 65 lat Totalizator Sportowy wspiera sport – mamy go nie tylko w nazwie, ale również w naszym DNA – powiedziała. W dzisiejszych czasach, to czego świat potrzebuje najbardziej to odwaga i nadzieja. To jest to, co dają nam paraolimpijczycy, za co serdecznie dziękujemy.

Konferencja prasowa Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego "40 dni do Tokio" w COS Torwar | Fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski

Czas pandemii był niezwykle trudny dla wszystkich osób związanych ze sportem, zarówno zawodników jak i działaczy. Paradoksalnie jednak to doświadczenie często wzmacniało wzajemną współpracę z partnerami. Tak się także stało w przypadku Citi Citi Handlowy, z którym Polski Komitet Paraolimpijski zaangażował się w organizowanie akcji pomocowych oraz we współtworzenie Plebiscytu na Sportowca Roku – Guttmanny 2021. O trwających dobrych relacjach na konferencji mówiła Dorota Szostek-Rustecka.

W DNA Citi Citi Handlowy wpisana jest różnorodność. Bardzo się cieszymy, że Polski Komitet Paraolimpijski tę różnorodność uosabia – podkreśliła Dorota Szostek-Rustecka. Jesteście też symbolem – choć po polsku to strasznie brzmi – „inkluzywności”, włączania do społeczeństwa. Cieszymy się, że od 2018 roku jesteśmy razem z wami.

Podczas konferencji podkreślone zostało zaangażowanie wszystkich partnerów Komitetu – Partnera Ubezpieczeniowego Allianz, Partnera Medycznego Grupy Lux Med, Toyoty oraz OTCF, właściciela marki 4F, która od 2014 roku swoją olimpijską kolekcję przygotowuje zarówno dla olimpijczyków, jak i paraolimpijczyków.

Konferencja prasowa Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego "40 dni do Tokio" w COS Torwar | Fot. Adrian Stykowski/Polski Komitet Paraolimpijski

Oprócz tematów sportowych i informacji o stanie polskiego sportu paraolimpijskiego, na konferencji pojawiły się także tematy kulturalne. Ogłoszony został konkurs poetycki „Laur paraolimpijski” na najlepszy wiersz poświęcony tematyce paraolimpijskiego sportu oraz igrzyskom paraolimpijskim. Organizatorem konkursu „Laur paraolimpijski” jest Fundacja Integracja. Konkurs jest przeznaczony dla wszystkich, a więc dla osób z niepełnosprawnością i osób pełnosprawnych. Termin nadsyłania twórczości (15.07-30.09), obejmując Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio, zachęci twórców do śledzenia tego sportowego święta i lepszego poznania jego tajników.

Na laureatów tegorocznego konkursu, wybranych przez jury pod przewodnictwem prof. Anny Nasiłowskiej, prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, również czekają medale oraz nagrody finansowe ufundowane przez PKPar, który został partnerem strategicznym przedsięwzięcia. Szczegółowe informacje dostępne są na portalu Niepelnosprawni.pl pod adresem niepelnosprawni.pl/laur. W sierpniu na portalu pojawi się też zakładka poświęcona igrzyskom w Tokio, m.in. z relacjami wysłanniczki Integracji, Ilony Berezowskiej.

Igrzyska paraolimpijskie w Tokio rozpoczną się 24 sierpnia i potrwają do 5 września 2021 roku.

SKŁAD POLSKIEJ REPREZENTACJI PARAOLIMPIJSKIEJ:

  • Paralekkoatletyka:
    • Barbara Bieganowska-Zając (M-GOKSiR Korfantów)
    • Krzysztof Ciuksza (GZSN „Start” Gorzów Wlkp.)
    • Michał Derus (TZSN „Start” Tarnów)
    • Justyna Franieczek (Start Skrzatusz / Gwardia Piła)
    • Michał Głąb („GZSN „Start” Gorzów Wlkp.)
    • Bartosz Górczak („GZSN „Start” Gorzów Wlkp.
    • Robert Jachimowicz (SSN „Start” Koszalin)
    • Alicja Jeromin (RSSiRON „Start” Radom)
    • Jagoda Kibil (RSSiRON „Start” Radom)
    • Lucyna Kornobys (WZSN „Start” Wrocław)
    • Piotr Kosewicz (WZSN „Start” Wrocław)
    • Aleksander Kossakowski (RSSiRON „Start” Radom)
    • Michał Kotkowski (SS-R „Start” Poznań)
    • Faustyna Kotłowska („GZSN „Start” Gorzów Wlkp.)
    • Róża Kozakowska (TZSN „Start” Tarnów)
    • Karolina Kucharczyk (MUKS Kadet Rawicz)
    • Maciej Lepiato („GZSN „Start” Gorzów Wlkp.)
    • Mirosław Madzia (IKS Cieszyn)
    • Klaudia Maliszewska (CR Grudziądz)
    • Łukasz Mamczarz („GZSN „Start” Gorzów Wlkp.)
    • Joanna Mazur (TZSN „Start” Tarnów)
    • Joanna Oleksiuk (KSI „Start” Szczecin)
    • Mateusz Owczarek (RSSiRON „Start” Radom)
    • Tomasz Paulinski (SSiRON „Start” Bydgoszcz)
    • Daniel Pek (UKS Olimpijczyk Skorzewo)
    • Marta Piotrowska (WZSN „Start” Wrocław)
    • Rafał Rocki (IKS „Atak” Elbąg)
    • Janusz Rokicki (IKS Cieszyn)
    • Maciej Sochal (SSN „Start” Koszalin)
    • Lech Stoltman („GZSN „Start” Gorzów Wlkp.)
    • Tomasz Ściubak (SSiRON „Start” Bydgoszcz)
    • Renata Śliwińska („GZSN „Start” Gorzów Wlkp.)
    • Bartosz Tyszkowski („GZSN „Start” Gorzów Wlkp.)
    • Marek Wietecki („GZSN „Start” Gorzów Wlkp.)
  • Paratenis stołowy
    • Dorota Bucław (IKS AWF Warszawa)
    • Patryk Chojnowski (KSI Start Szczecin)
    • Maksym Chudzicki (KS Bronowianka Kraków)
    • Rafał Czuper (PSSON „Start” Białystok)
    • Piotr Grudzień (ZS-R „Start” Zielona Góra)
    • Tomasz Jakimczuk (ZS-R „Start” Zielona Góra)
    • Rafał Lis (SR-S „Szansa-Start” Gdańsk)
    • Krystyna Łysiak (UKS Dziesiątka Nowa Sól)
    • Maciej Nalepka (IKS Jezioro Tarnobrzeg)
    • Natalia Partyka (KSI „Start” Szczecin)
    • Karolina Pęk (KS Bronowianka Kraków)
    • Krzysztof Żyłka (IKS Jezioro Tarnobrzeg)
  • Parapływanie
    • Jacek Czech (G8 Bielany Warszawa)
    • Przemysław Drąg (LKS „Gol-Start” Częstochowa)
    • Michał Golus (MKS „Wodnik” Radom)
    • Igor Hrehorowicz (WZSN „Start” Wrocław)
    • Oliwia Jabłońska (WZSN „Start” Wrocław)
    • Wojciech Makowski (AZS AWF Wrocław)
    • Joanna Mendak (PSSON „Start” Białystok)
    • Alan Ogorzałek  (WZSN „Start” Wrocław)
    • Kamil Otowski (IKS AWF Warszawa)
  • Parakolarstwo:
    • Krystian Giera (SKS „Regenerat” Inowrocław)
    • Renata Kałuża („Veloaktiv” Kraków)
    • Justyna Kiryła („KKT „Hetman” Lublin)
    • Marcin Polak (KKT „Hetman” Lublin)
    • Dominika Putyra (SNiS „Syrenka” Warszawa)
    • Rafał Szumiec („Veloaktiv” Kraków)
    • Rafał Wilk (WZSN „Stal” Rzeszów)
  • Paraszermierka
    • Adrian Castro (IKS AWF Warszawa)
    • Kinga Dróżdż (IKS AWF Warszawa)
    • Patrycja Haręza (Victoria 1918 Jaworzno)
    • Michał Nalewajek (IKS AWF Warszawa)
    • Dariusz Pender (IKS AWF Warszawa)
    • Grzegorz Pluta (IKS Szermierka Wołomin)
  • Podnoszenie ciężarów:
    • Justyna Kozdryk (RSSiRON „Start” Radom)
    • Grzegorz Lanzer (SSN „Start” Koszalin)
    • Paulina Przywecka-Puziak (SSiRON „Start” Bydgoszcz)
    • Sławomir Szymański (WZSN „Start” Wrocław)
    • Mariusz Tomczyk (WZSN „Start” Wrocław)
    • Marzena Zięba (TZSN „Start” Tarnów)
  • Parakajakarstwo
    • Katarzyna Kozikowska (WZSN „Start” Wrocław)
    • Kamila Kubas (ZS-R „Start” Zielona Góra)
    • Mateusz Surwiło (ZS-R „Start” Zielona Góra)
    • Jakub Tokarz (WZSN „Start” Wrocław)
  • Parastrzelectwo sportowe
    • Emilia Babska (CWKS „Legia” Warszawa)
    • Filip Rodzik („Skorpion” Polkowice)
    • Szymon Sowiński (ZS-R „Start” Zielona Góra)
  • Parałucznictwo
    • Łukasz Ciszek (ZSiR „Start” Kielce)
    • Milena Olszewska (GZSN „Start” Gorzów Wlkp)
  • Parawioślarstwo
    • Michał Gadowski (KSI „Start” Szczecin)
    • Jolanta Majka (KSI „Start” Szczecin)
  • Tenis na wózkach
    • Kamil Fabisiak (SIKT Płock)
    • Piotr Jaroszewski (SIKT Płock)
  • Parabadminton
    • Bartłomiej Mróz (BENINCA UKS Feniks Kędzierzyn – Koźle)

Materiał prasowy: Polski Komitet Paraolimpijski

 

Lista partnerów

Ilość wyświetleń: 1020