Niedziela, 28. Kwiecień 2024

Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w koszykówce 3x3 w hali COS Torwar

MMP 3x3

W hali COS Torwar odbyły się Młodzieżowe Mistrzostwa Polski U15, U17 oraz U23 w koszykówce 3x3. Wysoki poziom rywalizacji świadczy o rozwoju tej młodej dyscypliny w Polsce.

W kategorii U15 kobiet finał był niezwykle zacięty. Drużyna MG13 PG I Gdańsk w składzie Helena Danielewicz, Julia Zielińska, Nikola Pawlak i Sonia Giza stanęła do rywalizacji z GTK Gdynia / Truso Elbląg Gdynia, reprezentowaną przez Victorii Rockę, Oliwię Lipińską, Rozalię Sznajder i Zuzannę Wtulich. Po zaciętej walce, ostatecznie drużyna MG13 PG I Gdańsk zwyciężyła rezultatem 13:11, zdobywając złoty medal. Na trzecim miejscu uplasował się zespół PTKABM Jędraszek Pabianice w składzie Martyna Stępińska, Amelia Canert, Julia Michalska i Nikola Okruszek.

W kategorii U15 mężczyzn najwyższe miejsce na podium zajęła drużyna MKS Pruszków, której skład tworzyli Oskar Dynek, Igor Jankowski, Patryk Pobuta i Tytus Antoniu. Drugie miejsce przypadło ekipie WKK Wrocław (Borys Szopa, August Chałupa, Franiczek Omański i Stanisław Gabory), a na trzecim miejscu znalazła się drużyna WKS Śląsk Wrocław z Szymonem Kuźbikiem, Franciszkiem Piskorzem, Piotrem Góralskim i Wojciechem Serafinowskim.

W rywalizacji kategorii U17 kobiet nie było drużyny, która zakończyłaby turniej z kompletem wygranych. Najskuteczniejsze okazały się koszykarki MG13 PG I Gdańsk, które triumfowały w strefie medalowej, pokonując drużynę ENEA AZS AJP II Gorzów Wielkopolski, a następnie w finale Enea AZS I Poznań. W składzie MG13 PG I Gdańsk znalazły się Łucja Grządziela, Magdalena Kloska, Natalia Rutkowska i Alicja Ustaszewska. Drużyna Enea AZS I Poznań wystąpiła w składzie Lenu Brzustowska, Julia Koryzna, Julia Rakowska i Patrycja Tomaszkiewicz. Na trzecim miejscu uplasowała się drużyna RMKS Rybnik w składzie Klaudia Keller, Oliwia Klaudia Keller, Patrycja Pendziałek i Maja Troszka.

W kategorii U17 mężczyzn niekwestionowanym zwycięzcą okazał się zespół WKS Śląsk Wrocław, który imponował swoją grą przez cały turniej. Skład drużyny, w składzie Kacper Ambroziak, Jędrzej Musiał, Bartosz Ptak i Piotr Samolak, radził sobie doskonale i wygrywał każde spotkanie z przewagą przynajmniej pięciu punktów. Jednak drużyna Orlen Akademia I Ostrów Wielkopolski, reprezentowana przez Maksymiliana Banasiaka, Tymona Kołpaka, Nikodema Roszczyka i Jacka Patryka Ruteckiego, stawiała im największy opór w dwóch meczach, ale ostatecznie musiała uznać ich wyższość. Na trzecim miejscu uplasowała się drużyna Legia 3x3 Warszawa w składzie Juliana Dąbrowskiego, Jakuba Gomółki, Wojciecha Milewskiego i Dominika Wesołka.

Rywalizacja zakończyła się turniejem w kategorii U23. Wśród kobiet zwycięstwo odniosła drużyna AZS Politechnika Kraków, która przedstawiła silny skład w osobach Sary Dolenc, Weroniki Mazur, Natalii Popioł i Patrycji Rogalskiej. Drugie miejsce przypadło drużynie MMKS Katarzynki Toruń z Łucją Grzenkowicz, Aleksandrą Mitrowską, Aleksandrą Pszczolarską i Zuzanną Urban, natomiast trzecie miejsce zdobyła ekipa MG13 PG I Gdańsk, w której skład weszły Wanesa Furman, Melanie Korandji, Dominika Ullmann i Julia Wilbik.

W kategorii U23 mężczyzn triumfowała drużyna Akademia 3x3 Gdańsk, której zawodnicy Cezary Ryszard Karpik, Łukasz Kamil Klawa, Andrzej Krajewski i Daniel Ziółkowski zaprezentowali wysoką jakość gry. Drugie miejsce zajęła drużyna TBGE3X3/Gim92Ursynów w składzie Adama Anusewicza, Adama Lisewskiego, Maksymiliana Szeflera i Michała Grzegorza Szymańskiego, a trzecie miejsce przypadło drużynie Akademia 3x3 U21 Gdańsk z Maksymilianem Formellą, Michałem Lisem, Piotrem Lisem i Olafem Włodzimierzem Perzanowskim.

Koszykówka 3x3 to przede wszystkim szybka gra, dynamiczne akcje i widowiskowe zagrania to sprawia, że ta forma koszykówki przyciąga zarówno zawodników, jak i liczne grono kibiców. Młodzieżowe Mistrzostwa Polski stanowią doskonałe środowisko do rozwoju tej dyscypliny i odkrywania nowych talentów.