COS: Panie Trenerze, W Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Cetniewie dobiegło końca zgrupowanie Kadry Seniorów Podnoszenia Ciężarów.Jak wyglądały treningi, na co sztab szkoleniowy zwracał największą uwagę.
Piotr Wysocki: Na tym etapie, grupa młodzieżowa U23 przygotowała się do październikowych Mistrzostw Europy. Mamy jeszcze niecałe dwa miesiące przygotowań a tydzień po zgrupowaniu czekają zawodników już pierwsze starty. Sprawdzianem w Polsce, będzie indywidualny Puchar Polski. Dla zawodników, którzy wystąpią w Mistrzostwach Świata w Kolumbii, w grudniu, to tak naprawdę dopiero początek przygotowań.
Tak jak Pan trener wspomniał, przed Kadrą najważniejsza impreza sezonu – Mistrzostwa Świata w Kolumbii, które również rozpoczynają cykl kwalifikacji do Igrzysk w Paryżu w 2024 r. Jak Pan trener ocenia nasze szanse w Bogocie?
Te Mistrzostwa Świata pokażą tak naprawdę jak wygląda światowa sztanga. Po Igrzyskach w Tokio, nie było jeszcze żadnej światowej imprezy. Na Mistrzostwach Europy wypadliśmy nieźle, w Kolumbii zaczynamy kwalifikacje olimpijskie. Myślę, że będą tam wszyscy najlepsi. Na Mistrzostwa Europy jechaliśmy z niewielkimi nadziejami, wróciliśmy z medalami, jestem optymistą.
W którym Ośrodku Przygotowań Olimpijskich najczęściej można spotkać Polską Kadrę w Podnoszeniu Ciężarów.
Najczęściej trenujemy w COS OPO Cetniewo, najlepiej nam się tutaj trenuje. COS OPO Cetniewo, jest naszą główną bazą treningową, a czas przygotowania przed samymi startami, przeważnie realizujemy w COS OPO Spała, głównie ze względu na lokalizację bliżej Warszawy.
Bartłomiej Adamus – brązowy medalista Mistrzostw Europy 2021 w podrzucie.
COS: Podnoszenie ciężarów dla Bartłomieja Adamusa to…?
Bartłomiej Adamus: To życie, kocham tę dyscyplinę, to duża część mojego życia. W wieku 12 lat poszedłem na trening i tak rozpocząłem przygodę z ciężarami.
Na dobre przygotowanie do wielkich i znaczących imprez sportowych , wchodzi doskonalenie techniki, wzmacnianie siły, dobra koncentracja, ale też dobre poznanie przeciwników. Kto dla Bartłomieja Adamusa jest rywalem na najbliższych Mistrzostwach Świata w Kolumbii?
Wszystko zależy od tego, jak potoczą się kategorie wagowe. Pracuję nad wagą, planuję zmienić kategorię na 102 kg, – jest to kategoria olimpijska. Myślę, że Katarczyk Fares Ibrahim Elbakh, też będzie dążył do tej kategorii, jest to bardzo mocny zawodnik, trudny rywal, Mistrz Olimpijski z Tokio. Trudnym rywalem jest też Kanadyjczyk Broady Santavy.
Swój debiutancki udział w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, w kategorii do 96 kg zakończyłeś na bardzo dobrym, 7. Miejscu. W rwaniu zaliczyłeś 163 kg, a w podrzucie 197 kg, kończąc rywalizację w dwuboju z łącznym ciężarem 360 kg. Przed Tobą Mistrzostwa Świata w Kolumbii, potem kwalifikacje i medal na Igrzyskach w Paryżu w 2024r., to główne cele Bartłomieja Adamusa?
Moim najbliższym celem jest wystartować w Mistrzostwach Świata i zająć tam najlepsze miejsce, pobić rekordy życiowe, uzyskać jak najlepszy rezultat w dwuboju.
Co jest najważniejsze w tej dyscyplinie ?
Najważniejsze jest nastawienie, podejście do treningu, motywacja.
Piotr Kudłaszyk – brązowy medalista Mistrzostw Europy, Mistrz Polski w podnoszeniu ciężarów seniorów. Wielokrotny rekordzista Polski. Jeden z największych sukcesów polskiej sztangi ostatnich lat.
COS: Piotrze, jak się zaczęła Twoja przygoda ze sztangą?
Piotr Kudłaszyk: Gdy miałem 5 lat, mój tata zabierał mnie na siłownię, tam wykonywałem pierwsze brzuszki, pompki. Kiedy miałem 9 lat, tata zabrał mnie na pierwszy trening w Nowym Tomyślu, trenowali tam również moi wujowie, więc można powiedzieć, że sztanga jest w moim życiu od dawna i jest naszą rodzinną tradycją.
Przed Kadrą Podnoszenia Ciężarów Mistrzostwa w Kolumbii, w grudniu, w październiku Mistrzostwa Europy U23. Jak się czujesz przed tym ważnym sezonem.
Mistrzostwa Świata w Kolumbii, to mój cel tegorocznych przygotowań, w październiku startuję w Mistrzostwach Europy U23, które odbędą się Tiranie w Albanii, tam chciałbym obronić tytuł Mistrza Europy.
Dobiega końca zgrupowanie w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Cetniewie. Nad czym najbardziej się skupiałeś, opowiedz proszę, jak wyglądał Twój trening?
Aktualnie jestem w fazie treningu siłowego, czyli duża objętość, duże ciężary, dużo powtórzeń, mniej jednostek treningowych. W połowie września natomiast, przechodzę na trening techniczny i typowy okres przygotowawczy do zawodów.
Jak często trenujesz w Ośrodkach Przygotowań Olimpijskich?
W ciągu roku przebywamy około 160 dni na obozach, najczęściej przyjeżdżamy do COS OPO Cetniewo, najlepiej mi się tutaj trenuje. Przed samymi zawodami natomiast, trenujemy w COS OPO w Spale.
Rozmawiała Katarzyna Kasprzyk