Piątek, 22. Listopad 2024

Rosjanie i Białorusini wykluczeni ze startu w XIII Igrzyskach Paraolimpijskich w Pekinie

Logotyp Paralympic Games

Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski ostatecznie wykluczył ze startów w igrzyskach reprezentacje zawodników z Rosji i Białorusi. Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski uznał argumentację wielu narodowych komitetów, w tym Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.  Rosjanie i Białorusini nie będą mogli wystąpić nawet pod neutralną flagą. – To jedyna słuszna decyzja – komentuje prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, Łukasz Szeliga.

W Igrzyskach Paraolimpijskich udział weźmie za to reprezentacja Ukrainy, która dzięki zaangażowaniu IPC pojawiła się już w wiosce paraolimpijskiej. Niebiesko-żółte barwy naszych sąsiadów reprezentować będzie 20 zawodników i 9 przewodników.

Decyzję o wykluczeniu ze startów zawodników Rosji i Białorusi popiera prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, który mocno zaangażował się we wsparcie dla takiego rozwiązania.

Jest to jedyna słuszna decyzja, jaką mógł podjąć Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski – powiedział prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, Łukasz Szeliga. - W sytuacji, w jakiej znajduje się Ukraina nie mogło być inaczej. Oczywiście, byliśmy i pozostajemy w stałym kontakcie ze sportowcami ukraińskimi, mocno się z nimi solidaryzujemy i chcemy ich wspierać również na miejscu w Pekinie. Ta pierwotna decyzja IPC o starcie Rosjan i Białorusinów pod flagą neutralną budziła wiele kontrowersji, a argumentacja Prezydenta Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego Andrew Parsonsa nie była dla mnie przejrzysta. Świat odebrał tę decyzję bardzo negatywnie – w sytuacji, gdy od Rosji i Białorusi odwracają się korporacje, przedsiębiorstwa, federacje sportowe, IPC podjęło zupełnie niezrozumiałą decyzję. Nie tylko dla mnie – rozmawialiśmy tutaj z przedstawicielami wielu komitetów narodowych.  Cieszymy się jednak, że ostatecznie będziemy mogli skupić się na sporcie i zdobywaniu medali, a nie zastanawiać się nad ewentualną rezygnacją ze startu.

Polski Komitet Paraolimpijski wraz z narodowymi komitetami Litwy, Łotwy i Estonii już w minioną sobotę wystosował pismo do Prezydenta IPC Andrew Parsons’a z apelem, by na Rosyjski Komitet Paraolimpijski oraz reprezentantów Białorusi nałożyć sankcje w związku prowadzonymi działaniami wojennymi na terenie Ukrainy i złamanymi tym samym zasadami rozejmu olimpijskiego i zasad współżycia między narodami. Decyzja IPC o pozostawieniu Rosji i Białorusi pod flagą neutralną wzbudziła sprzeciw wielu komitetów narodowych, oraz kibiców sportu paraolimpijskiego na całym świecie. Jednym z pierwszych, który go wczoraj wyraził jeszcze na spotkaniu w trakcie ogłoszenia pierwotnej decyzji był Polski Komitet Paraolimpijski. Dzień później decyzja została zmieniona.

Nie mogłem siedzieć obojętnie wobec tej decyzji ogłaszanej na wewnętrznym spotkaniu komitetów z przedstawicielami IPC. Zareagowałem od razu i stanowczo, krytykując to, że Prezydent IPC Andrew Parsons i zarząd próbuje schować się za statutem IPC. Nie można stawiać na jednej szali działań wojennych i kartki papieru, na której spisane są przepisy dotyczące udziału w Igrzyskach Paraolimpijskich. Wojna łamie wszelkie możliwe zasady. Cieszę się zatem, że zarząd IPC zmienił swoje zdanie – dodaje Łukasz Szeliga.

XIII Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie Pekin 2022 odbędą się między 4 a 13 marca.

Wyjazd polskiej reprezentacji na igrzyska jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Oficjalnym nadawcą igrzysk paraolimpijskich na terenie Polski jest Telewizja Polsat.

Inforomacja prasowa: Polski Komitet Paraolimpijski

Partnerzy

Ilość wyświetleń: 1805