Sobota, 23. Listopad 2024

Medaliści z Tokio otrzymali nagrody podczas Gali Olimpijskiej

Gala Olimpijska

„Gala to święto, to uroczysty moment podczas którego padają przede wszystkim podziękowania i podsumowania. Dziękujemy wszystkim - sportowcom, trenerom, działaczom - całej polskiej rodzinie sportowej. To także moment, kiedy możemy z szerszej perspektywy spojrzeć na polski sport. Pragnę wygłosić szczególne podziękowania. Chcę podziękować polskim sportowcom za to, że możemy wykorzystać wasz sukces, aby jeszcze bardziej wzmocnić wsparcie dla polskiego sportu” – zwrócił się wicepremier prof. Piotr Gliński do medalistów Igrzysk Olimpijskich w Tokio podczas Gali Olimpijskiej, w której uczestniczył także prezydent RP Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą podczas uroczystej Gali Olimpijskiej

Celem Gali Olimpijskiej, która odbyła się w poniedziałkowe popołudnie w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego, było nagrodzenie sportowców i przypomnienie ich olimpijskich sukcesów. Wicepremier podkreślił, że osiągnięcia te miały ogromne znaczenie zwłaszcza dla rozwoju sportu w Polsce.

"Te wyzwolone przez was pozytywne emocje ułatwiły nam podjęcie właściwych decyzji."

"Mamy największy wzrost budżetowy w polskim sporcie. W przyszłym roku budżet w części: Kultura fizyczna będzie większy o 284 mln zł. To wszystko dzięki Wam, dzięki polskim medalistom z Tokio" – podkreślił minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

Przemowa Ministera Piotra Glińskiego podczas Gali Olimpijskiej 

Szef resort kultury i sportu wskazał, że dodatkowe środki będą przeznaczone przede wszystkim na sport powszechny, który musi być wspierany podobnie jak sport wyczynowy. Przypomniał także o wprowadzonych niedawno czterech nowych programach stypendialnych – Team100, Team100Junior, Team100Minister oraz Team100Trener, które mają stanowić wsparcie nie tylko dla sportowców, ale też trenerów.

"W przyszłym roku budżet w ministerstwie osiągnie 1 mld 600 mln zł. Wiem, że te pieniądze będą dobrze wydane, bo jako minister odpowiedzialny za sport poznałem środowisko sportowe, poznałem jego potrzeby i poznałem ludzi. Serdecznie gratuluję i serdecznie dziękuję za to, że z tych sukcesów indywidualnych i tych wspólnych pozytywnych emocji wynika także coś bardzo ważnego dla dobra publicznego. Polski sport będzie budował polskie zdrowie i polski dobrostan – podsumował wicepremier prof. Piotr Gliński."

Minister Pior Gliński wraz z Dyrektorem Centralnego Ośrodka Sportu Andrzejem Kalinowskim

Wystawa START w Parku Olimpijskim PKOl

Wręczenie nagród złotym, srebrnym i brązowym medalistom z Tokio było głównym, lecz niejedynym punktem poniedziałkowej Gali Olimpijskiej. Medaliści wzięli również udział w symbolicznym otwarciu wystawy START, poświęconej wybitnym polskim olimpijczykom, paraolimpijczykom, sportowcom i trenerom.

W ramach projektu, zaprezentowanego publiczności w przeddzień 102. rocznicy powołania Polskiego Komitetu Olimpijskiego, stworzone zostały naturalnych rozmiarów rzeźby przedstawiające naszych reprezentantów w typowych dla nich pozach. Rzeźby zostałypomalowane w kolory nawiązujące do pięciu olimpijskich kręgów – dla podkreślenia charakteru projektu. Uzupełnieniem wystawy trójwymiarowej jest wystawa planszowa, prezentująca szersze grono wybitnych postaci budujących wspaniałą historię polskiego sportu.

Medalistki z Tokio podczas Gali Olimpijskiej

Wystawa jest przedsięwzięciem z pogranicza kultury, sztuki i sportu – za sprawą unikatowych, artystycznych przedstawień sportowców opowiada o historii i idei polskiego ruchu olimpijskiego, stanowiących ważny element naszego dziedzictwa kulturowego.

Do 6 grudnia br. wystawa będzie prezentowana w Parku Olimpijskim Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie. Następnie figury zostaną rozstawione na terenie całego kraju w miejscach związanych z poszczególnymi sportowcami i na stałe zagoszczą na terenie obiektów sportowych i w placówkach kultury, a także w przestrzeni miejskiej.

Wystawa dostępna jesttakże na portalu niepodlegla.gov.pl. Organizatorem wystawy jest Biuro Programu „Niepodległa” i Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, zaś mecenasem projektu PKN Orlen.

Gala Olimpijska PKOl

To jedno z głównych wydarzeń organizowanych przez Polski Komitet Olimpijski. Odbywa się po każdych igrzyskach olimpijskich. Jej celem jest nagrodzenie medalistów olimpijskich oraz przypomnienie sukcesów z igrzysk. To ważny i wzruszający  moment dla każdego sportowca. Medal olimpijski jest bowiem najwyższym i najważniejszym trofeum w karierze. W gali uczestniczą przedstawiciele władz państwowych, medaliści, ich trenerzy, sponsorzy i partnerzy Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej.Polska reprezentacja olimpijska na igrzyskach w Tokio

Polscy sportowcy wywalczyli w Japonii 14 medali – cztery złote, pięć srebrnych i pięć brązowych. To najlepszy wynik biało-czerwonych w XXI wieku.

Złote medale:

  • rzut młotem - Anita Włodarczyk
  • rzut młotem - Wojciech Nowicki
  • chód na 50 km - Dawid Tomala
  • sztafeta mieszana 4x400m: Dariusz Kowaluk (team100), Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik, Justyna Święty-Ersetic, Kajetan Duszyński

Srebrne medale:

  • sztafeta 4x400 m: Anna Kiełbasińska, Justyna Święty-Ersetic, Natalia Kaczmarek (team100), Małgorzata Hołub - Kowalik,  Iga Baumgart-Witan
  • żeglarstwo – 470: Agnieszka Skrzypulec, Jolanta Ogar-Hill
  • kajakarstwo – K-2 500 m: Karolina Naja, Anna Puławska
  • wioślarstwo – czwórka podwójna: Maria Sajdak, Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Katarzyna Zillmann
  • rzut oszczepem - Maria Magdalena Andrejczyk

Brązowe medale:

  • kajakarstwo – K-4 500m: Justyna Iskrzycka (team100), Karolina Naja, Helena Wiśniewska (team100), Anna Puławska
  • zapasy – styl klasyczny – 97 kg - Tadeusz Michalik
  • rzut młotem - Malwina Kopron
  • rzut młotem - Paweł Fajdek
  • bieg na 800 m - Patryk Dobek (team100)

 

Partnerzy

Ilość wyświetleń: 1409